Sem uvrščamo vse vaje oz. aktivnosti, ki pripomorejo, da (p)ostanejo naše mišice prožnejše, naši sklepi pa normalno gibljivi. Kot način mišičnega raztezanja se je razvil iz joge. V sodobnem času se vse bolj uveljavlja v rekreativnem in vrhunskem športu za razvoj gibljivosti v različnih športnih panogah. Stretching je ena od tehnik raztezanja mišic, ki temelji na tem, da nekaj časa vztrajamo v določenem položaju. Nekatere novejše raziskave so pokazale, da je ta metoda učinkovitejša od dinamične (balistične) metode razvoja gibljivosti.
Kakšni so cilji raztezanja?
Kdaj izvajamo raztezanje oz. stretching?
Osnovna tri vodila za stretching so:
Raztezanje izvajamo pred in po telesni aktivnosti v dveh ali treh ponovitvah.
Kot sestavni del ogrevanja imajo vaje za raztezanje zelo dober učinek in pripomorejo k naslednjim fiziološkim dogajanjem:
Dva razloga, da se raztezanje izvaja le po telesni aktivnosti, pa sta:
Pri svežih poškodbah mehkega tkiva, morebitnih zlomih, akutnih vnetjih, infekcijah, bolečinah zaradi raztezanja ne izvajajte stretchinga.
Kako izvajamo raztezanje?
Načini izvedbe
1. Raztegni - Sprosti
2. Napni - Sprosti - Raztegni
3. Raztegni - Napni - Sprosti - Raztegni
Stretching kot tehnika razvoja gibljivosti je uspešen le, če vaje izvajamo v skladu s sposobnostmi, postopno, pravilno in redno. Način izvajanja raztezanja mišic je lahko različen. Prvo fazo raztezanja imenujemo lahkotno raztezanje, drugo fazo razvojno raztezanje in tretjo fazo drastično raztezanje.
Lahkotno raztezanje se uporablja na začetku vadbe za zmanjšanje mišičnega tonusa. To je osnova razvojnemu stretchingu, ki se izvaja enako, le da v položaju, kjer se mišica močneje razteza. Raztezanje traja 20 do 30 sekund. Drastičnega stretchinga, strokovnjaki ne priporočajo, saj gre za raztezanje, pri katerem je prisotna bolečina, pojavi se refleks natega ter možnost mikro poškodb vezivnega in mišičnega tkiva. Učinkovit in varen stretching je tisti, pri katerem izvajamo gibe z amplitudo, ki ne presega meje bolečine. Izbor razteznih vaj mora biti prilagojen zahtevam posamezne športne panoge, predvsem z vidika obremenitev mišic, vezi, kit in sklepov.
Raztezanje in s tem tudi gibljivost vplivata na telesno aktivnost. Uspešnost raztezanja je odvisna od redne vadbe in pravilne izvedbe vaj. Izboljšanje mišične raztegljivosti in gibljivosti lahko pričakujemo po treh do šestih tednih redne vadbe.
Piše: Tamara Jalen
Kategorija: POUČNI KOTIČEK
Objavljeno: 20.05.2010 00:00
Za vas smo na voljo od ponedeljka do petka med 8:00 in 16:00 uro